Our SEFCA Ballots

December 22, 2017

Karen Martin’s ballot:

SOUTHEASTERN FILM CRITICS ASSOCIATION BALLOT 2017

TOP 10 Movie
(Number 1 receives 10 points, number 2 receives 9 points, etc…)

1. Get Out
2. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
3. The Post
4. Dunkirk
5. Wind River Lady Bird
6. Lady Bird
7. Wonder Wheel
8. Super Dark Times
9. I, Tonya
10. Wonder Woman

BEST ACTOR
(Number 1 receives 3 points, number 2 receives 2 points, etc…)
1. Tom Hanks (The Post)
2. Daniel Kaluuya (Get Out)
3. Gary Oldman (Darkest Hour)

BEST ACTRESS
1. Frances McDormand (Three Billboards)
2. Kate Winslet (Wonder Wheel)
3. Sally Hawkins (The Shape of Water)

BEST SUPPORTING ACTOR
1. Sam Rockwell (Three Billboards)
2. Michael Stuhlbarg (Call Me By Your Name)
3. Mark Rylance (Dunkirk)

BEST SUPPORTING ACTRESS
1. Laurie Metcalfe (Lady Bird)
2. Mary J. Blige (Mudbound)
3. Allison Janney (I, Tonya)

BEST ENSEMBLE
1. Wind River
2. Dunkirk
3. The Meyerowitz Stories

BEST DIRECTOR
1. Jordan Peele (Get Out)
2. Greta Gerwig (Lady Bird)
3. Steven Spielberg (The Post)

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
1. Greta Gerwig, Lady Bird
2. Jordan Peele, Get Out
3. Simon Beaufoy, Battle of the Sexes

BEST ADAPTED SCREENPLAY
1. Sofia Coppola, The Beguiled
2. Aaron Sorkin, Molly’s Game
3. VIrgil Williams, Mudbound

BEST DOCUMENTARY
1. Jane
2. Kedi
3. Step

BEST FOREIGN-LANGUAGE FILM
1. Happy End
2. Thelma
3.

BEST ANIMATED FILM
1. Loving Vincent Coco
2. Coco
3. Cars 3

BEST CINEMATOGRAPHY
1. Roger Deakins, Blade Runner 2049
2. Edward Lachman, Wonderstruck
3. Hoyte Van Hoytema, Dunkirk

The GENE WYATT AWARD for FILM THAT BEST EVOKES THE SPIRIT OF THE SOUTH
1. Dayveon
2. Mudbound
3. All the Birds Have Flown South (starring Joey Lauren Adams; awaiting a theatrical release)

Philip Martin’s ballot:

SOUTHEASTERN FILM CRITICS ASSOCIATION BALLOT 2017

TOP 10 Movie
(Number 1 receives 10 points, number 2 receives 9 points, etc…)
1. Get Out
2. Personal Shopper
3. 3 Billboards Outside Ebbing Missouri
4. Lady Bird
5. I, Tonya
6. A Ghost Story
7. Good Time
8. The Shape of Water
9. Princess Cyd
10. Call Me By Your Name

BEST ACTOR
(Number 1 receives 3 points, number 2 receives 2 points, etc…)
1. Robert Pattinson, Good Time
2. Daniel Kaluuya, Get Out
3. Gary Oldman, Darkest Hour

BEST ACTRESS
1. Frances McDormand, 3 Billboards Outside Ebbing, Missouri
2. Kristen Stewart, Personal Shopper
3. Kate Winslet, Wonder Wheel

BEST SUPPORTING ACTOR
1. Richard Jenkins, The Shape of Water
2. Sam Rockwell, 3 Billboards Outside Ebbing, Missouri
3. Michael Stuhlbarg, Call Me By Your Name

BEST SUPPORTING ACTRESS
1. Allison Janney, I, Tonya
2. Laurie Metcalf, Lady Bird
3. Holly Hunter, The Big Sick

BEST ENSEMBLE
1. The Post
2. The Meyerowitz Stories
3. The Florida Project

BEST DIRECTOR
1. Jordan Peele: Get Out
2. Craig Gillespie: I, Tonya
3. Martin McDonagh: Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
1. Martin McDonagh: Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
2. Guillermo del Toro, Vanessa Taylor: The Shape of Water
3. Jordan Peele: Get Out

BEST ADAPTED SCREENPLAY
1. James Ivory: Call Me By Your Name
2. Sofia Coppola: The Beguiled
3. Brian Selznick: Wonderstruck

BEST DOCUMENTARY
1. I Called Him Morgan
2. Faces Places
3. My Journey through French Cinema

BEST FOREIGN-LANGUAGE FILM
1. Faces Places
2. The Square
3. In the Fade

BEST ANIMATED FILM
1. Loving Vincent
2. The Breadwinner
3.The Lego Batman Movie

BEST CINEMATOGRAPHY
1. Vittorio Storaro: Wonder Wheel
2. Roger Deakins: Blade Runner 2049
3. Edward Lachman: Wonderstruck

The GENE WYATT AWARD for FILM THAT BEST EVOKES THE SPIRIT OF THE SOUTH
1. Dayveon
2. Logan Lucky
3. All The Birds Have Flown South


Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.